W zależności od potrzeb dziecka Pediatryczne Centrum Rehabilitacji prowadzi terapie Neurosensomotorycznej Integracji Odruchów wg dr Svetlana Masgutova oraz terapie NDT Bobath.
Pierwsza wizyta w gabinecie to konsultacja fizjoterapeutyczna. Na jej podstawie
ustalamy nasze cele i oczekiwania odnośnie zajęć rehabilitacyjnych .
Metoda Neurosensomotorycznej Integracji Odruchów dr Svetlana Masgutova( MNRI®).
Jest to kompleksowy zestaw programów, które koncentrują się na odruchach motorycznych i integracji systemu sensorycznego.
Metoda MNRI® propaguje całościowe spojrzenie na rozwój neuro-sensomotoryczny i funkcjonowanie kognitywne człowieka. Programy i techniki MNRI® wspomagają prace i funkcjonowanie układu nerwowego, aktywizują i wspomagają mechanizmy neuroplastycznosci mózgu.
W znacznym stopniu wpływają na pracę schematów ruchowych i automaty zmów, koordynację nerwowo- mięśniową, pobudzając mechanizmy pamięci sensomotorycznej, samoregulacji układu nerwowego, napięcia mięśniowego a tym samym przywracają integralność strukturalna ciała.
Odruchy motoryczne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mechanizmów obronnych i mechanizmów przetrwania.
Główne zadania Programu MNRI® to wspieranie procesu integracji odruchów, umożliwienie rozwoju lub optymalizacji motoryki dużej i małej, wspieranie psychoruchowego, psychicznego funkcjonowania oraz rozwoju w ramach koncepcji usprawniania pracy aspektów: sensorycznego i motorycznego koła odruchowego, niezależnie od stanu u osoby lub jej wieku.
Twórcą metody jest dr Svetlana Masgutova, doktor psychologii rozwojowej i edukacyjnej. Doktor Masgutowa jest twórcą interdyscyplinarnego programu neuro-senso-motorycznej integracji schematów odruchów niemowlęcych i stałych.Z jej doświadczeń korzystają specjaliści w 40 krajach na świecie.
Rodzaje terapii w ramach programu MNRI®:
- Neurostrukturalna Integracja Schematów Odruchów
To program ukierunkowany przede wszystkim na prace ze strukturą ciała oraz mechanizmem symetrii i integracji odruchów. Praca polega przede wszystkim na aktywizacji systemu proprioceptywnego i połączeń struktury ciała dla włączenia optymalnego mechanizmu samoregulacji.
- Archetypy ruchowe
Założeniem tego programu jest to że ruch jest nam dany przez naturę i jest podstawą uczenia się i rozwoju. Ruch pierwotny jest źródłem naturalnego uczenia się.
- Integracja odruchów wzrokowo- słuchowych
Celem programu jest uruchomienie naturalnych mechanizmów funkcjonowania widzenia i słuchania w celu optymalizacji rozwoju i uczenia się dzieci.
- Integracja odruchów twarzy
Odruchy twarzy to reakcje mózgu i ciała, które aktywizują motorykę obszarów mimicznych twarzy i górnych części ciała w odpowiedzi na właściwe sensoryczne bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Muszą być zintegrowane, aby schematy ruchów związanych z jedzeniem, mową, wyrażaniem emocji czy komunikacją mogły prawidłowo i dobrze funkcjonować.
- Terapia integracji układu taktylnego
Założeniem metody jest uruchomienie naturalnych mechanizmów rozwoju i samoregulacji organizmu. Pierwszy aspekt jest związany z zagadnieniami receptorów, natomiast drugi na optymalizacje funkcjonowania CUN.
- Repatterning Schematów Odruchów
Zadaniem programu jest wspieranie procesu integracji odruchów w ramach funkcjonowania układu sensoryczno motorycznego. Ten tym integracji stanowi neurofizjologiczną i neurorozwojowi podstawę optymalnego funkcjonowania motoryki ( dużej i precyzyjnej) służącej kształtowaniu procesów umysłowych , nawyków zachowania i komunikacji , uczenia się oraz ogólnego rozwoju.
- Integracja Odruchów Układu Oddechowego
Zadaniem tego programu jest praca nad funkcjonowaniem oddychania jako odruchu przy kontrolujących respiracje spontanicznych reakcjach oraz nad jego powiązaniem z chorobą i strategiami pnia mózgu i międzymózgowia w zakresie przetrwania.
- Integracja układu przedsionkowo- proprioceptywnego i rozwój procesów poznawczych
Celem programu jest wydobycie zasobów wrodzonych mechanizmów ruchowo- proprioceptywnych przy zastosowaniu pierwotnych wzorców odruchów ruchowych oraz aktywowanie połączeń kontroli ruchowej z wewnętrzną kontrolą procesów poznawczych, takich jak propriocepcji selektywna, kontrolowanie i spontaniczne skupianie, zapamiętywanie oraz myślenie analityczne/ syntetyzowane.
Terapia NDT Bobath
Najpowszechniej stosowana i rekomendowana przez lekarzy metoda rehabilitacji dzieci z zaburzeniami neurologicznymi w Polsce.
Założeniem tej terapii jest perspektywiczne i interdyscyplinarne podejście do rozwiązywania problemów, oceny terapii, leczenia i postępowania z osobą o z ograniczoną możliwością pełnego uczestnictwa w życiu codziennym. Uszkodzenie funkcji motorycznej ( włączając napięcie mięśniowe i wzorce ruchowe), czuciowej, percepcyjnej i poznawczej będących wynikiem zaburzeń ze strony Centralnego Układu Nerwowego.
Głównymi założeniami koncepcji jest:
- Aktywne uczestnictwo pacjenta
- Obserwacja, rozwiązywanie problemów i analiza umiejętności oraz deficytów dziecka, pacjenta, z uwzględnieniem osobowości, możliwości poznawczych oraz barier środowiskowych wpływających na uczestnictwo
- Wpływanie na napięcie mięśniowe oraz ułatwienie zbliżonych do prawidłowych wzorców ruchowych aktywności
- Przeciwdziałanie przykurczom i deformacjom
- Oddziaływanie skierowane na funkcje, mierzalne tak aby osiągnąć oczekiwane cele dziecka oraz rodziny
- Wprowadzenie proponowanych działań do codziennego życia rodziny.